Skutki zaparć

Długotrwałe kłopoty z oddawaniem stolca to nie przelewki… Mogą doprowadzić do bolesnych i groźnych dla zdrowia skutków w postaci perforacji jelita grubego (przerwania jego ściany), krwawienia odbytu, zapalenia otrzewnej, kamieni kałowych oraz wielu innych.

Jak stwierdzić, że ma się problemy z defekacją? Są różne kryteria, wedle których stwierdza się ich występowanie. Zgodnie z kryterium ilościowym o zaparciach można mówić wtedy, gdy stolec oddaje się niezgodnie ze swoim rytmem (zakres prawidłowej częstotliwości wynosi od trzech dziennie do trzech tygodniowo). Przy zaparciach stolec jest suchy.

Wśród wyznaczników jakościowych, subiektywnych wyróżnia się:

 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • bóle przewodu pokarmowego (w tym odbytnicy i odbytu) podczas wydalania,
 • trudności/niemożność wydalenia kału
 • ołówkowa postać kału (przypominająca odchody królików, owiec).

Skutki zaparć można podzielić na mniej i bardziej poważne. Te drugie pojawiają się zwykle w stanie przewlekłym.

Mniej poważne i występujące w pierwszej kolejności

 1. Uczucie pełności i ociężałość, niechęć do ruchu.
 2. Wzdęcia – brak możliwości wypróżnienia prowadzi do powstawania gazów w jelicie.
 3. Dyskomfort psychiczny wywołany powyższymi.
 4. Nudności.
 5. Bóle brzucha.
 6. Problemy z zasypianiem (podobne występują, gdy zjemy zbyt obfity ostatni posiłek).

Odległe i bardziej poważne

 1. Mikroperforacje błony jelita grubego i zapalenie otrzewnej tym spowodowane. Przerwania błony mogą się objawiać krwią w kale.
 2. Żylaki (popularne hemoroidy), ubytki błony śluzowej odbytu i pęknięcia skóry w jego okolicy (szczeliny) uniemożliwiające normalne siedzenie oraz toaletę po wypróżnieniu. Prowadzą do zapalenia i bólów brzucha.
 3. Krwawienie z odbytu będące skutkiem powyższych.
 4. Zaburzenia trawienia.
 5. Zmniejszenie apetytu.
 6. Przerost ścian jelita grubego (tzw. uchyłki). Powstają zwykle po 50. roku życia i mogą doprowadzić do mikroperforacji ścian jelita, zapalenia, a w najgorszym przypadku usunięcia (resekcji) znacznej części jelita grubego. Na szczęście dolegliwości spowodowane uchyłkami dotykają jedynie 10 proc. pacjentów, u których stwierdzono występowanie tego schorzenia.
 7. Kamienie kałowe. Powstają wskutek przyklejania się resztek masy kałowej do ściany jelita i utraty wody, w efekcie czego zalegające treści pokarmowe twardnieją. Kamienie mogą osiągnąć znacznie rozmiary i ciężar nawet 10-12 kg, a przez to uciskać inne organy, zaburzając ich pracę i wywołując ból.
 8. W środowisku lekarskim trwa spór o to, czy przewlekłe zaparcia mogą wywołać raka jelita grubego. Argumentem za jest fakt, że w przewodzie pokarmowym dłużej niż zwykle przebywają substancje rakotwórcze (np. bakterie gnilne), które negatywnie oddziałują na błonę śluzową. Mówi się wówczas o wydłużonej ekspozycji jelita na negatywne związki chemiczne. Zaniepokoić nas powinna obecność krwi w kale (istnieje niebezpieczeństwo, że groźne substancje przedostaną się do krwioobiegu przez mikrouszkodzenia błony).

Nie należy bagatelizować sprawy. Jeśli zaparcia meczą Cię uparcie, trzeba się ich po prostu pozbyć… zmieniając styl życia :) W przypadku poważniejszych objawień, trzeba udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>